Göçmen Olmayan Amerika Vizelerine Başvuru

Türkiye'de ki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya  alınmasıyla birlikte göçmen olmayan vize türlerine sahip olmak isteyen kişiler farklı alternatifler araştırmaya başladı.

Göçmen vizeler haricinde olan öğrenci, iş ve turizm gibi vize türlerini kapsayan yasağa takılanlar Amerikan Büyükelçiliği'nin yapmış olduğu açıklamayla birlikte yurt dışından amerikan vizelerine başvuru alternatiflerini araştırmaya başladı.

Gürcistan Üzerinden Amerika Vizelerine Başvuru

Şu an ki alternatifler içerisinde en kolay vize başvurusunda bulunulan ülke durumundadır; kimlikle girip çıkılabilmesi vize kabulu sonrası pasaportun büyükelçilikte kalmasından dolayı daha da önemli hale gelmektedir; iş, öğrenci, değişim ve turist vizeleri için Gürcistan üzerinden başvuru da bulunulması ve mülakat tarihi alınması mümkündür. Gürcistan üzerinden yıllık olarak 6.000 civarında ABD vizesi verilmektedir. 25 Aralık itibari ile Gürcistan üzerinden vize kabul oranımız %90'dır.

Ukrayna Üzerinden Amerika Vizelerine Başvuru

Kimlikle girilip çıkılması ve vize istenmemesi dolayısıyla Ukrayna'da alternatifler arasında yer almaktadır. Ukrayna'nın Gürcistan'dan tek farkı ise giriş ve çıkışta yeni kimlik ( çipli kimlik ) istenmesidir. Ukrayna misyonlarından yıllık olarak 80.000 civarında ABD vizesi verilmektedir. 25 Aralık itibari ile Ukrayna üzerinden vize kabul oranımız %100'dür.

Kıbrıs Üzerinden Amerika Vizelerine Başvuru

Amerika'nın Kıbrıs Rum Kesiminde büyükelçiliği bulunmasına rağmen; Kuzey Kıbrıs tarafında sadece temsilciliği bulunmaktadır; Köşlüçiftlikte'ki Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Ofisi KKTC vatandaşı dışında ki kişilere çok sınırlı sayıda vize vermektedir; o yüzden şu an için tercih ettiğimiz bir yöntem değildir.

Sık Sorulan Sorular

Yurt Dışından Vize İşlemleri Ortalama Kaç Gün Sürmektedir ?

Şu an için işlemlere başlama sonrası vize basılmış pasaportun elinize geçmesi ortalama 10-15 iş günü arasında sürmektedir.

Mülakat Günü Başvuruda Bulunduğum Ülkeye Gelmen Gerekli midir ?

Evet mülakat günü bizzat başvuru sahibinin mülakata gireceği ülkeye gelmesi gereklidir.

Vize Garantisi Var mıdır ?

Teorik olarak vizenin reddedilme ihtimali her zaman vardır; kimse size bu konuda bir garanti veremez; zaten yasal olarak aldığınız vize dahi size Amerika'ya giriş garantisi vermez; büyükelçilik veya konsolosluktan aldığınız vize size Amerika sınır kapılarına gelme izni vermektedir; sayı az da olsa almış olduğu vizeye rağmen sınır kapılarından alınmayan başvuru sahipleri mümkündür.

Türkiye'de Yatırdığım Amerika Vize Harcımı Tekrar Alabilir miyim ?

Amerika büyükelçiliğin yapmış olduğu resmi açıklamayla; vize harçları tekrar ödenmeyecek fakat 1 yıl içinde vize askı durumunun kalkması durumunda tekrar vize harcı yatırmanıza gerek kalmayacaktır.

Green Card Başvuruları ve Mülakat Durumum Bu Olaydan Etkilenir mi ?

Green Card göçmen olan vize türüne girdiği için bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmemektedir; Green Card mülakat görüşmeleri Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunda devam etmektedir.